27.9.2014 Nový Jičín A - SKK Ostrava B

ZA SILNĚJŠÍ KONEC LANA ZATÁHL PELIKÁN

TJ NOVÝ JIČÍN A – SKK OSTRAVA B  5 : 3

Jako při starodávném souboji v přetahování lanem si museli připadat všichni hráči, kteří se 27. září 2014 utkali v souboji o lepší postavení v tabulce KP. Přetahovali jsme se v něm se soupeřem z SKK, který náš přebor navštívil poté, co po dvou letech opustil divizní soutěž. Historie napovídala, kdo by měl být v utkání favoritem, protože soupeř na našich drahách velmi dlouho nebodoval, ale průběh klání jako by historii vůbec nebral v potaz.

Když stále ještě nemocný Jiří Madecký vyhrál polovinu bez potřeby výrazného výkonu o 44 kuželek, vypadalo to na velmi dobře rozehranou partii. Jenže po změně drah se soupeři vedlo o mnoho lépe a začal nebezpečně stahovat. V závěrečné dorážce však Jiří jeho nápor odrazil a vyhrál o 30.

Jak lehce přinesl Jiří družstvu slibný náskok, stejně lehce o něj Radek Chovanec přišel. První hra do plných sice ještě nic nenaznačila, ale 8 chyb v dorážce se na výsledku prostě muselo projevit. Přesto byla průběžná ztráta stále hratelná. Jenže druhá dráha Radkovi absolutně nevyšla. Slabý výkon do plných potvrdil hned v úvodu dorážky, kdy 5x netrefil osamoceného krále. Soupeř toho hravě využil, navýšil náskok na 44 kuželek a v pohodě si výsledek uhlídal. Z ničeho nic ztrácíme na soupeře 24 kuželek.

Michal Pavič má s hráči soupeře dlouhodobě nejhorší osobní bilanci a první půle naznačila, že problémy by mohl mít i dnes. Po vyrovnaných plných soupeř začal dorážku kombinací 8 – 1, a to hned 3x za sebou, a přestože hrál Michal bez chyby, se 62 sraženými kuželkami zaostával za soupeřem o 10. Hra do plných ve druhé půli přinesla stejný obrázek – vyrovnanost od začátku až do konce, tentokrát však měl lehce navrch náš hráč. Závěrečná dorážka pak proběhla čistě v režii našeho borce. Prvních 6 hodů mu přineslo 27 sražených kuželek a náskok 20. Soupeř znervózněl, Michal přidal 2 hodovky a nakonec krásné číslo s rozdílem 47 kuželek. Znovu se ujímáme vedení a máme 23 kuželek k dobru.

Druhou půli utkání zahájila v našich barvách Iva Volná, která po pěkných plných lehce nezvládla dorážku a nechala soupeře, i přes jeho 3 chyby v posledních 3 hodech, získat náskok 13 kuželek. Plné po změně drah zahájila Iva čistým zásahem levého sedláka a tento hod jí v součtu 25 do plných scházel. 7 chyb v závěrečné dorážce (z toho 4 na krále) proti dvěma soupeřovým se ukázalo jako rozhodující. Dorážkou se Iva protrápila od začátku do konce a za soupeřem zůstala celých 37 kuželek. Je znovu vyrovnáno a znovu prohráváme na kuželky – tentokrát o 14.

Průběžné vedení měl na naši stranu za úkol vrátit Radek Škarka, a to tak, že výrazně, protože od závěrečného duelu jsme vpravdě velký úspěch neočekávali. Radek však v první půli nic výrazného nepředvedl, 200 nehodil a celkem šťastně vyhrál o pouhých 10 kuželek. I ve druhé půli hrál Radek jakoby na svoje vítězství a nijak na soupeřku netlačil. Vzhledem k tomu navyšoval svůj náskok jen velmi pozvolna. Díky šťastnější dorážce sice svůj duel vyhrál, ale „pouze“ o 26, což před finálovým soubojem družstvu moc optimismu nedávalo.

Máme sice dílčí náskok 12 kuželek, ale poslední z našich, Ján Pelikán, výraznou formou zrovna neoplývá. Honza nezačal vůbec špatně, ale 3 hody s vytočenou rukou jej stály v jinak vyrovnané partii 8 kuželek. Dorážku však Honza zahrál bravurně, soupeře dokonce porazil, ale dvě chyby v závěru jej celkově nechaly pozadu o 7 kuželek. Přesto soupeř viděl, že nemá nic jisté a v dalších hodech projevil jistou nervozitu. Náš bojovník hrál naopak soustředěně, hlídal si ruku i desku a po druhých plných už byl on na vedoucí pozici. O výsledku vzájemného nerváku, ale i celého utkání se nakonec rozhodovalo v dramatické dorážce, do které nesl Honza náskok družstva ve výši 19 kuželek. Ve vynikající atmosféře sice soupeř stahoval, ale nestáhl. Honzu sice porazil, ale jen těsně, a tak byl vlastně poražený vítězem.